Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Welcome to MedicalPress a Premium Medical Theme
Title Image

Badanie stóp

Home  /  Ortopodologia  /  Badanie stóp

Badanie stóp
Podolodz

Badanie stóp w PodoŁódź Podologia pod kontem biomechanicznym odbywa się u fizjoterapeuty i zazwyczaj obejmuje kilka etapów oraz zależy od indywidualnych potrzeb i objawów pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, fizjoterapeuta dokładnie ogląda i ocenia stan stóp, aby zidentyfikować wszelkie problemy, takie jak bóle, niestabilność, zaburzenia równowagi, ograniczenia ruchowe, czy też deformacje stóp. 

Badanie rozpoczynamy od wywiadu, od rozmowy z pacjentem, w której fizjoterapeuta dowiaduje się o historii bólu i innych objawów związanych ze stopami. Fizjoterapeuta może również pytać o ogólne zdrowie i styl życia, aby lepiej zrozumieć pacjenta i jego potrzeby. 

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami!

Etapy badania

Obserwacja: Fizjoterapeuta przygląda się stopom pacjenta, aby zobaczyć, czy występują jakiekolwiek widoczne deformacje, takie jak płaskostopie, odchylenia od prawidłowej osi, koślawość lub szpotawość.  

Kolejnym etapem jest pomiar ruchomości. Fizjoterapeuta sprawdza ruchomość stawów stóp poprzez wykonywanie różnych testów, sprawdzenie fleksji i ekstensji palców, supinacji i pronacji stopy, ruchomości na poszczególnym sekwencjach stawów stopy w różnych płaszczyznach ruchu. Takie testy pozwalają na ocenę zakresu ruchu w stawach i identyfikację ewentualnych ograniczeń. 

Następnym etapem jest pomiar wydolności mięśniowo-więzadłowej. Fizjoterapeuta może przeprowadzić testy funkcjonalne, które mierzą siłę i równowagę stóp.  

Ocena postawy odbywa się na podstawowym urządzeniu diagnostycznym podoskopie świetlnym. Fizjoterapeuta sprawdza, jak pacjent stoi, sprawdza statykę układu ruchu pod kątem nieprawidłowości, które mogą wpływać na ból i dyskomfort w stopach. 

Oprócz standardowego badania fizjoterapeutycznego jako jedyni w Łodzi wykorzystujemy unikalny system Digitsole Pro. Jest to komputerowy system do oceny biomechaniki chodu w naturalnych warunkach, w obuwiu pacjenta. Digitsole Pro pozwala na niczym nieskrępowany ruch i odtwarza warunki z życia codziennego. Zastosowanie wkładek pomiarowych wyposażonych w platformę inercyjną zbierają szereg danych podczas chodu pacjenta. Badanie trwa około 5 minut. Pacjent wychodzi z gabinetu na zewnątrz, do swoich butów ma włożone wkładki pomiarowe i porusza się w naturalnym środowisku, po chodniku, ścieżce, parkingu. Wkładki w tym czasie zbierają dane takie jak prędkość chodu, kadencja, symetria, cyfrowa linia chodu, dynamiczna pronacja i supinacja, kąty powstające podczas chodu stopie, stawie skokowym, ale również kąty odwiedzenia i rotacji w stawie biodrowym. Digitsole Pro pozwala na analityczne porównywanie badań w trakcie terapii i daje swoiste potwierdzenie słuszności terapii. Dzięki zaawansowanym algorytmom możemy w ten sposób badać również   

Dzięki wszystkim etapom diagnostyki fizjoterapeuta jest w stanie w jak najlepszy sposób dokonać diagnozy i dobrać indywidualna terapię dla pacjenta.